Simracing – co warto wiedzieć na początek?

Simracing – co warto wiedzieć na początek?

dCzym jest simracing?

Simracing to inaczej symulacja wyścigów samochodowych. W przeciwieństwie do zwykłych gier komputerowych tutaj liczy się nie tylko rozrywka, ale także maksymalne zbliżenie do realizmu i warunków, jakie panują na prawdziwych torach wyścigowych.

Dzięki temu simracing daje możliwość poczucia się jak kierowca rajdowy, a to wszystko w pełni bezpieczny sposób i w zaciszu własnego domu. Pozwala również na szlifowanie umiejętności przydatnych podczas wyścigów na prawdziwych torach – symulacje są wykorzystywane jako element treningów w profesjonalnych teamach rajdowych.

Brzmi dobrze? Jeżeli tak, teraz czas na odpowiedzi na najważniejsze pytania: jak zacząć, a przede wszystkim, ile to kosztuje?

Jaki sprzęt do simracingu?

Istotnym elementem symulacji wyścigów samochodowych jest dążenie do jak najwierniejszego odwzorowania warunków spotykanych podczas rzeczywistych zawodów na torze. Dlatego w tej dyscyplinie esportu niezwykle ważny jest sprzęt. Oprócz standardowego oprogramowania, konsoli lub komputera, używane jest wyposażenie takie jak kierownica, pedały, skrzynia biegów, a także hamulec ręczny. Przydadzą się również dodatkowe monitory lub telewizory. Najczęściej wykorzystywane są 3 wyświetlacze, które dobrze imitują zakres widzenia w samochodzie.

Stanowisko do simracingu – biurko, stelaż czy kokpit?

Stojak do kierownicy Speed 3.0

Podstawa efektywnych wyścigów to solidne zamocowanie kierownicy i pedałów. W czasie jazdy nie powinny się przesuwać, zapewniając tym samym doświadczenia jak w prawdziwym kokpicie wyścigowym.

Oczywiście swoją przygodę z symulacjami można rozpocząć, korzystając ze zwykłego fotela i biurka. Kierownica mocowana do blatu najczęściej nie gwarantuje jednak odpowiedniej stabilności. Dodatkowo wykorzystując do grania obrotowe lub zwykłe krzesło, istnieje obawa, że w czasie dynamicznej jazdy po prostu się przesuną. W takim przypadku trudno o zachowanie stałej odległości między fotelem i biurkiem oraz powtarzalność w ustawieniu sprzętu.

Z tego względu dobry wyborem jest stojak, czyli wykonany z metalowych rurek stelaż do obsługi kierownic wyścigowych, pedałów, a także skrzyni biegów.

Dobry stojak charakteryzuje odpowiednia sztywność i stabilność, dzięki której akcesoria do sterowania będą zawsze na odpowiednim miejscu. Antypoślizgowe gumowe stopki gwarantują, że kierownica nie odjedzie nawet w trakcie dynamicznej jazdy. Po zakończeniu zabawy stojak do kierownicy można złożyć, dzięki czemu wirtualny motorsport uprawiać można nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Kokpit wyścigowy Speed 6.0

Alternatywą dla stojaka jest pełen kokpit wyścigowy, czyli stelaż z fotelem i miejscem na monitory, skrzynie biegów, pedały i pozostałe wyposażenie. Takie rozwiązanie zajmuje więcej miejsca w pokoju niż stojak do kierownicy, ma jednak inne zalety – umożliwia zachowanie stałego ustawienia sprzętu i daje możliwość poczucia się jak w prawdziwym samochodzie.

Simracing – ile to kosztuje?

Simracing nie należy do tanich zainteresowań, jednak na początek nie wymaga dużych inwestycji. Obok komputera i akcesoriów do sterowania, wydatki na stanowisko do wirtualnego motorsportu można ograniczyć jedynie do kilkuset złotych za stojak do kierownicy. Z czasem stanowisko można rozbudowywać, dodając do niego więcej sprzętu.

Niezależnie od wybranego przez siebie wyposażenia, warto pamiętać, że to zazwyczaj zakup na kilka lat.

Kokpit wyścigowy Speed 6.0

huzaro blog

Jesteśmy producentem mebli dla wszystkich, którzy gaming mają we krwi. Huzaro to marka, za którą stoją ludzie, którzy w wolnym czasie grają, są graczami i rozumieją graczy. Chcemy razem z Wami realizować naszą pasję i współtworzyć Waszą gamingową przestrzeń. Fotele, biurka gamingowe, peryferia i akcesoria,  czy nasz blog – wszystko robimy dla Was, abyście mogli wyrazić to, kim jesteście.

 

 

Zapisz się do newslettera
Damy Ci znać o nowych wpisach na blogu oraz promocjach i nowościach w sklepie!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium