dCzym jest simracing?
Simracing to inaczej symulacja wyścigów samochodowych. W przeciwieństwie do zwykłych gier komputerowych tutaj liczy się nie tylko rozrywka, ale także maksymalne zbliżenie do realizmu i warunków, jakie panują na prawdziwych torach wyścigowych.
Dzięki temu simracing daje możliwość poczucia się jak kierowca rajdowy, a to wszystko w pełni bezpieczny sposób i w zaciszu własnego domu. Pozwala również na szlifowanie umiejętności przydatnych podczas wyścigów na prawdziwych torach – symulacje są wykorzystywane jako element treningów w profesjonalnych teamach rajdowych.
Brzmi dobrze? Jeżeli tak, teraz czas na odpowiedzi na najważniejsze pytania: jak zacząć, a przede wszystkim, ile to kosztuje?
Jaki sprzęt do simracingu?
Istotnym elementem symulacji wyścigów samochodowych jest dążenie do jak najwierniejszego odwzorowania warunków spotykanych podczas rzeczywistych zawodów na torze. Dlatego w tej dyscyplinie esportu niezwykle ważny jest sprzęt. Oprócz standardowego oprogramowania, konsoli lub komputera, używane jest wyposażenie takie jak kierownica, pedały, skrzynia biegów, a także hamulec ręczny. Przydadzą się również dodatkowe monitory lub telewizory. Najczęściej wykorzystywane są 3 wyświetlacze, które dobrze imitują zakres widzenia w samochodzie.
Stanowisko do simracingu – biurko, stelaż czy kokpit?
Podstawa efektywnych wyścigów to solidne zamocowanie kierownicy i pedałów. W czasie jazdy nie powinny się przesuwać, zapewniając tym samym doświadczenia jak w prawdziwym kokpicie wyścigowym.
Oczywiście swoją przygodę z symulacjami można rozpocząć, korzystając ze zwykłego fotela i biurka. Kierownica mocowana do blatu najczęściej nie gwarantuje jednak odpowiedniej stabilności. Dodatkowo wykorzystując do grania obrotowe lub zwykłe krzesło, istnieje obawa, że w czasie dynamicznej jazdy po prostu się przesuną. W takim przypadku trudno o zachowanie stałej odległości między fotelem i biurkiem oraz powtarzalność w ustawieniu sprzętu.
Z tego względu dobry wyborem jest stojak, czyli wykonany z metalowych rurek stelaż do obsługi kierownic wyścigowych, pedałów, a także skrzyni biegów.
Dobry stojak charakteryzuje odpowiednia sztywność i stabilność, dzięki której akcesoria do sterowania będą zawsze na odpowiednim miejscu. Antypoślizgowe gumowe stopki gwarantują, że kierownica nie odjedzie nawet w trakcie dynamicznej jazdy. Po zakończeniu zabawy stojak do kierownicy można złożyć, dzięki czemu wirtualny motorsport uprawiać można nawet w niewielkich pomieszczeniach.
Alternatywą dla stojaka jest pełen kokpit wyścigowy, czyli stelaż z fotelem i miejscem na monitory, skrzynie biegów, pedały i pozostałe wyposażenie. Takie rozwiązanie zajmuje więcej miejsca w pokoju niż stojak do kierownicy, ma jednak inne zalety – umożliwia zachowanie stałego ustawienia sprzętu i daje możliwość poczucia się jak w prawdziwym samochodzie.
Simracing – ile to kosztuje?
Simracing nie należy do tanich zainteresowań, jednak na początek nie wymaga dużych inwestycji. Obok komputera i akcesoriów do sterowania, wydatki na stanowisko do wirtualnego motorsportu można ograniczyć jedynie do kilkuset złotych za stojak do kierownicy. Z czasem stanowisko można rozbudowywać, dodając do niego więcej sprzętu.
Niezależnie od wybranego przez siebie wyposażenia, warto pamiętać, że to zazwyczaj zakup na kilka lat.