Co to znaczy, że fotel jest ergonomiczny?

Co to znaczy, że fotel jest ergonomiczny?

Fotel biurowy ergonomiczny ma za zadanie dopasować się do ruchów ciała użytkownika wykonywanych podczas pracy siedzącej, tak aby po wstaniu od biurka nie odczuwać żadnego dyskomfortu wzdłuż kręgosłupa oraz w dolnym odcinku lędźwiowym.

Mówiąc o ergonomii, mamy na myśli dyscyplinę zajmującą się metodami i zasadami dopasowania warunków pracy do cech człowieka. Muszą one pokrywać się z mechanizmami ludzkiej fizjologii oraz psychologii pracy. Jak zatem zasady ergonomii odnajdują swoje odzwierciedlenie w przypadku foteli ergonomicznych? Sprawdź sam.

Fotele ergonomiczne, czyli jakie?

Rynek z roku na rok dopasowuje coraz bardziej oferowane produkty do potrzeb klientów. Z tego też powodu, częściej można spotkać fotele ergonomiczne dedykowane osobom pracującym za biurkiem zarówno z domu, jak i z biura. Ich głównym zadaniem jest umożliwienie utrzymania prawidłowej postawy kręgosłupa, który poprzez długie siedzenie w jednej pozycji może zacząć boleć.

Wybierając fotel, stanowiący element wyposażenia biura, warto zwrócić uwagę na normy BHP, które powinien on spełniać, a do których zaliczyć można:

 • stabilność,
 • możliwość regulacji wysokości,
 • regulację podłokietników,
 • zapewnienie naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych,
 • pięcioramienną podstawę z kółkami,
 • regulację kąta nachylenia,
 • możliwość obrotu krzesła o 360 stopni.

Przepisy BHP jasno wskazują na obecność fotela ergonomicznego w każdym miejscu pracy, gdzie spędzamy co najmniej 4 godziny przed komputerem.

Ergonomiczne fotele biurowe

Inwestycja w fotele biurowe ergonomiczne to nie tylko chęć przestrzegania zasad BHP, ale przede wszystkim dbałość o lepsze samopoczucie i większą efektywność pracy. Dlaczego są one lepszym rozwiązaniem niż klasyczne krzesła biurowe?

 • Fotel ergonomiczny w łatwy sposób można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. A mogą nimi być – waga, wzrost, rodzaj postawy, a nawet długość rąk i nóg.
 • Ergonomiczne krzesło wymusza na użytkowniku prawidłową postawę ciała w trakcie pracy. W przeciwieństwie do tradycyjnego fotela biurowego, zadba ono o odpowiednie ułożenie kręgosłupa.
 • Fotel ergonomiczny oferuje możliwość regulacji wysokości siedziska i zagłówka. Oprócz tego, wyposażony jest w regulowane podłokietniki czy oparcie. Klasyczny fotel biurowy to krzesło, na którym możesz wygodnie spędzić czas, jednak nie dostosujesz go do indywidualnych wymiarów i potrzeb.

Ergonomiczny fotel – jakie powinien mieć cechy?

Dobrej jakości fotele ergonomiczne cechują głównie: wygodne siedzisko, wyprofilowane oparcie oraz możliwość regulacji dodatkowych funkcji, tak by w łatwy sposób móc dopasować krzesło do indywidualnych potrzeb użytkownika. Co ciekawe, to właśnie fotel gamingowy najczęściej ma wszystkie wymienione atrybuty fotela ergonomicznego.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, tego typu fotele mają za zadanie zadbać o poprawną postawę ciała podczas wielogodzinnej pracy. Właśnie dlatego, takie wyróżniki, jak: odpowiednie dopasowanie wysokości siedziska do wzrostu pracownika, regulowane podłokietniki oraz dodatkowe poduszki, są niezbędne w dobrym fotelu ergonomicznym.

Zatem rozbierzmy na części pierwsze ergonomiczny fotel biurowy i przekonajmy się, czym charakteryzują się poszczególne parametry.

Regulowane podłokietniki

Dzięki regulowanym podłokietnikom, fotel ergonomiczny umożliwia wyższy komfort siedzenia, przy okazji dbając o nasze zdrowie, kręgosłup oraz plecy. Na krzesła biurowe z regulowanymi podłokietnikami powinny zdecydować się głównie osoby pracujące przy biurku przez wiele godzin.

Dlaczego tak ważną kwestią są regulowane podłokietniki? Dzięki nim w trakcie pracy swobodnie możemy oprzeć ręce i rozluźnić napięte mięśnie ramion. Większość foteli wyposażona jest w stałe podłokietniki, które nie zawsze są na odpowiedniej wysokości dla każdego użytkownika.

Warto pamiętać, że podłokietniki powinny być przedłużeniem blatu biurka, a dzięki regulacji nie tylko w ten sposób je ustawisz, ale również dopasujesz do swojego wzrostu. Fotele wyposażone w regulowane podłokietniki będą świetnym rozwiązaniem zarówno w przypadku pracy biurowej, jak i nauki czy rozrywki.

Wyprofilowane oparcie

Fotel ergonomiczny powinien być wyposażony w wyprofilowane oparcie, które w prawidłowy sposób będzie podpierać dolną część naszego kręgosłupa, czyli odcinek lędźwiowy. To właśnie w tym miejscu dochodzi do największego przeciążenia, uszkodzeń oraz dyskomfortu spowodowanego złą postawą ciała.

W przypadku oparcia niezwykle ważną rolę odgrywa również możliwość regulacji kąta pochylenia oparcia oraz jego blokada w dowolnej dla siebie pozycji. Zwróć uwagę na kształt, jaki przyjmują Twoje plecy w trakcie pisania lub pochylania się nad komputerem – nie pozwól, aby były mocno zaokrąglone.

Wysokość oparcia powinna odpowiadać, mniej więcej, długości pleców, tak by je podpierać na maksymalnej ich powierzchni. Aspekt ten jest szczególnie ważny w przypadku wysokich osób, ponieważ mogą one mieć większą trudność ze znalezieniem optymalnego dla siebie oparcia. Dlatego też krzesła ergonomiczne, które mają wbudowaną regulację wysokości oparcia, będą dla takiego użytkownika świetnym sposobem na uniknięcie niechcianego bólu pleców.

Regulowany zagłówek

Fotel ergonomiczny powinien być wyposażony w zagłówek, dzięki któremu w swobodny sposób użytkownik będzie mógł podeprzeć swój kark i tym samym zmniejszyć obciążenie dla właśnie tego odcinka kręgosłupa.

Dobry zagłówek powinien cechować się:

 • funkcją regulacji wysokości – zapewnia łatwe dopasowanie jego położenia do wzrostu użytkownika;
 • dobrze wyprofilowanym kształtem z wgłębieniem w środkowej części – zapewni ono wygodne oparcie głowy podczas siedzenia;
 • regulowanym kątem nachylenia – to da możliwość swobodnego oparcia głowy w trakcie pracy, relaksu czy chwili odpoczynku;
 • stabilną konstrukcją.

Krzesło biurowe dobrane do indywidualnych potrzeb

Fotel ergonomiczny to mebel, który w prosty i szybki sposób dostosujesz do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli dalej nie jesteś przekonany, czy inwestycja w krzesła biurowe z wieloma regulacjami jest dobrym pomysłem, poddajemy pod Twoje rozważania poniższy przykład.

Pracując fizycznie, sięgasz po różnego rodzaju narzędzia mające usprawnić wykonywane przez Ciebie działania. Dzięki nim wykonywane zadanie jest bardziej efektywne i dobre dla Twojego zdrowia. Zatem analogicznym porównaniem będzie praca biurowa, gdzie większość czasu spędzasz w pozycji siedzącej. Co za tym idzie – biurko i fotel stanowią podstawowe atrybuty Twojej pracy.

Sprawdź ofertę dostępnych foteli ergonomicznych na stronie Huzaro, dzięki którym pozbędziesz się negatywnych efektów wielogodzinnego siedzenia przed komputerem oraz polepszysz efektywność wykonywanych przez siebie zadań.

huzaro blog

Jesteśmy producentem mebli dla wszystkich, którzy gaming mają we krwi. Huzaro to marka, za którą stoją ludzie, którzy w wolnym czasie grają, są graczami i rozumieją graczy. Chcemy razem z Wami realizować naszą pasję i współtworzyć Waszą gamingową przestrzeń. Fotele, biurka gamingowe, peryferia i akcesoria,  czy nasz blog – wszystko robimy dla Was, abyście mogli wyrazić to, kim jesteście.

 

 

Zapisz się do newslettera
Damy Ci znać o nowych wpisach na blogu oraz promocjach i nowościach w sklepie!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium