

Jak dbać o fotel gamingowy? Zasady pielęgnacji tapicerki oraz mechanizmu.
Zakupiłeś swój fotel gamingowy i zastanawiasz się jak prawidłowo o niego dbać? Zależnie od materiału z jakiego został wykonany, metody pielęgnacji będą się delikatnie różnić, ale żadne z nich nie są specjalne skomplikowane. W tym tekście opisujemy podstawowe zasady, które pozwolą Ci cieszyć się fotelem przez długi czas. Pamiętaj o regularności - dzięki temu mebel posłuży dłużej oraz będzie się świetnie prezentował nawet po wielu miesiącach użytkowania.
Wszystko zależy od materiału
Fotele gamingowe możemy w dużym uproszczeniu podzielić na dwie podstawowe kategorie pod względem materiałów z jakich zostały wykonane. Grupa pierwsza to fotele ze skóry PU-HD, zwanej też ekoskórą. W świecie gamingowych mebli to jeden z najważniejszych materiałów. Jest on dużo tańszy od naturalnej skóry, dzięki czemu fotel nie musi kosztować kilku tysięcy złotych, ale jednocześnie posiada wiele zalet skóry, z wyglądem na czele. Użycie skóry PU HD sprawia, że fotel wygląda elegancko, ale też „z pazurem” i wpisuje się w estetykę i klimat gier komputerowych. Jego produkcja nie wiąże się też z cierpieniem zwierząt. Druga grupa, to coraz modniejsze ostatnio fotele materiałowe, do których produkcji używa się różnych rodzajów tkanin. W Huzaro korzystamy z tkanin z grupy XTwill, które gwarantują wysoką wytrzymałość, ale jednocześnie są miłe w dotyku. Główną zaletą takich foteli jest lepsza zdolność odprowadzania ciepła.
Pielęgnacja fotela ze skóry PU HD
Skóra ekologiczna wymaga odpowiedniej kosmetyki do zachowania swojej sprężystości i wszystkich innych właściwości materiału. Czyszczenie tego materiału powinno odbywać się wyłącznie przy użyciu miękkiej ściereczki, wody oraz ewentualnie szarego mydła. Nie należy używać gąbek, ani szczotek, które swoją chropowatą, bądź sztywną powierzchnią mogą uszkodzić powłokę fotela. Ściereczka używana do czyszczenia fotela powinna być jedynie nieznacznie namoczona w wodzie – zbyt duża ilość cieczy może zaszkodzić skórze, woda nie powinna po niej spływać. Po oczyszczeniu należy dodatkowo przetrzeć powierzchnie na sucho, aby nie pozostała wilgotna. Do czyszczenia fotela można użyć też specjalistycznych środków przeznaczonych do skóry PU HD, które są dostępne na rynku. Przed użyciem zalecamy jednak przetestować je w niewidocznym miejscu fotela, aby upewnić się, że nie powodują one odbarwienia materiału. Fotel ze skóry PU HD najlepiej czyścić co miesiąc do dwóch – zależnie od intensywności użytkowania.
Drugi rodzaj środków stanowią te do konserwacji fotela. Mają one na celu zwiększenie trwałości materiału i poprawienie jego wyglądu (nabłyszczenie). Podobnie jak w przypadku chemii do czyszczenia, polecamy również i te środki przetestować najpierw w niewidocznym miejscu. Warto jednak po nie sięgnąć, bo zwiększają żywotność materiału. Konserwacje przy pomocy środków zawsze wykonujemy po uprzednim oczyszczeniu powierzchni – czy to ścierką z mydłem, czy specjalistycznym środkiem. Preparat konserwujący nakładamy z reguły na miękką ścierkę, a dopiero potem, delikatnymi kolistymi ruchami na powierzchnie mebla, następnie zostawiamy fotel do wyschnięcia na około 4-6 godzin. Te uniwersalne zasady mogą się jednak delikatnie różnić w zależności od preparatu, dlatego zawsze przed użyciem należy przeczytać instrukcje producenta. Wybierając środek do konserwacji warto sięgnąć po produkt z wyższej półki – te najtańsze nie gwarantują spodziewanego efektu i pozorna oszczędność szybko się zemści.
Fotel z ekoskóry - czego nie robić?
Dbałość o fotel to nie tylko jego regularne czyszczenie i konserwacja, ale również unikanie czynników, które mogą mu zaszkodzić. Fotela ze skóry PU HD nie wolno czyścić silnymi detergentami, rozpuszczalnikami. Nie należy też stosować wybielaczy, zmywaczy i innych żrących środków, również tych na bazie alkoholu, nafty, amoniaku. Tego typu specyfiki mogą nieodwracalnie uszkodzić materiał. Fotel gamingowy nie powinien być też narażony na bezpośrednie światło słoneczne oraz bliskość silnych źródeł ciepła takich jak grzejniki. Skóra PU HD źle znosi również narażenie na duża wilgotność, zwłaszcza bezpośredni kontakt z wodą.
Fotel materiałowy - pielęgnacja
Zwolennicy foteli materiałowych wśród ich zalet wymieniają przytulność i miłe wrażenie w dotyku. Słusznie! Takie tkaniny wymagają jednak odpowiedniej opieki, aby zachować swoje właściwości i odpowiednią czystość. Podstawowym wrogiem fotela materiałowego jest kurz. W przypadku skóry jego usunięcie jest banalnie proste, ale z innymi materiałami sytuacja jest nieco trudniejsza. Do pielęgnacji nie potrzebujemy jednak specjalistycznych sprzętów, albo nawet firm – wystarczy urządzenie, które wszyscy posiadamy w domach. Odkurzacz z końcówką do mebli, albo nawet dobrej jakości szczotka pozwoli oczyścić fotel z kurzu. Ważne, aby zwrócić uwagę na wszystkie szczeliny przy siedzisku i oparciu - łatwo przeoczyć te miejsca, a kumulują one pyłki z powietrza. W przypadku gdy na fotelu nie ma widocznych plam, to pielęgnację można zakończyć na tym etapie. Jeśli jednak przytrafiło nam się takie zabrudzenie, to problem powinna rozwiązać wilgotna ściereczka z delikatnym płynem do naczyń, albo proszkiem do prania. Trudne tłuste plamy możemy spróbować usunąć domowy sposobami: wodą z kwaskiem cytrynowym, albo amoniakiem (przydatny do weluru). Ważne, aby wszelkie plamy usuwać regularnie, gdyż z upływem czasu będzie to coraz trudniejsze.
Fotel materiałowy - czego nie robić?
Zasady dla fotela materiałowego będą bardzo zbliżone do tych dotyczących mebla ze skóry PU HD. Unikajmy „ciężkiej chemii” oraz wystawiania mebla na światło słoneczne i bliskość silnych źródeł ciepła.
Konserwacja mechanizmu fotela
Niemniej ważna od stanu tapicerki jest kondycja samego mechanizmu fotela. Jeśli w trakcie użytkowania fotel zacznie wydawać jakieś niechciane dźwięki (skrzypienie itp.) to warto skorzystać z niewysuszających środków smarujących, których użycie powinno rozwiązać problem i usprawniać pracę mechanizmu. Sam siłownik fotela bazowo pokryty jest delikatnym smarem. Warto po czasie zwrócić uwagę, czy nie uległ on całkowitemu wytarciu, a jeśli tak to nałożyć dodatkową, cienką warstwę uniwersalnego smaru dobrej jakości.